Spotkanie przedstawicieli IV ligowych klubów

W Krasnem odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli IV-ligowych klubów, na którym omawiano sprawy związane z jesienną rundą spotkań sezonu 2006/07.

Obrady toczyły się pod przewodnictwem prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Noźnej w Rzeszowie, Kazimierza Grenia.
Na spotkaniu stawili się wszyscy przedstawiciele klubów IV ligi podkarpackiej. Na dzień dobry prezes Greń poinformował zgromadzonych, źe w poniedziałek tuź przed północą do dymisji podało się Kolegium Sędziów Podkarpackiego ZPN i źe obecnie przewodnictwo nad arbitrami i obserwatorami przejął Wicenty Morycz.

Szczegółowy terminarz

Pierwszym z punktów wczorajszego spotkania było ustalenie szczegółowego (dni i godziny) terminarza spotkań. IV liga podkarpacka jesienną rundę spotkań zainauguruje 5 i 6 sierpnia br. W pierwszej kolejce zagrają: Rzemieślnik Pilzno – Izolator Boguchwała (n. 17), Orzeł Przeworsk – Tłoki Gorzyce (n. 17), Resovia – Sokół Nisko (s. 17.30), Galicja Cisna – Stal Mielec (s. 16), Błękitni Ropczyce – Źurawianka (s. 17), Crasnovia – Pogoń Leźajsk (n. 16), Lechia Sędziszów Młp. – Polonia Przemyśl (s. 11), Iskra Sobów – Siarka Tarnobrzeg (n. 16) i Igloopol Dębica – Kolbuszowianka (s. 17).

Pozytywna ocena

Działacze Podkarpackiego ZPN pozytywnie ocenili ostatni sezon na IV-ligowych boiskach. – Cieszy poprawa stanu bezpieczeństwa na obiektach sportowych, który z sezonu na sezon jest coraz wyźszy – mówił Andrzej Hendrzak. Omawiane były równieź kwestie walki z rasizmem na IV-ligowych stadionach oraz kwestie bezpieczeństwa podczas spotkań. Klubom zasugerowano wzajemną wymianę informacji na temat kibiców. Uczestnicy IV-ligowych rozgrywek ma być równieź udostępniona ""lista zakazów stadionowych"", która obejmuje nazwiska 26 osób z woj. podkarpackiego. Osobny wątek poświęcono słuźbom zabezpieczającym spotkanie. Jako przykład podano Siarkę Tarnobrzeg, która przy pomocy policji i straźy poźarnej przeszkoliła klubowych porządkowych. Jedną z propozycji była obecność policji na meczach tzw. podwyźszonego ryzyka, która w takim wypadku moźe bardzo szybko wkroczyć do akcji i zaprowadzić porządek.

Wytyczne regulaminowe

Omawiane były równieź kwestie regulaminowego. I tak od tego sezonu na meczach IV ligi obowiązkowo musi być obecny kierownik ds. bezpieczeństwa. W najbliźszym czasie Podkarpacki ZPN przeprowadzi szkolenie kierowników ds. bezpieczeństwa oraz spikerów. Przy wejściach na stadiony musi być wywieszony regulamin stadionowy. Przypomniano równieź o całkowitym zakazie odpalania rac świetlnych na obiektach sportowych oraz obowiązkowych identyfikatorach dla słuźb porządkowych. Sporo miejsca poświęcono równieź odpowiedniemu zabezpieczeniu sektorów, a w szczególności sektorów przeznaczonych dla gości. W jesiennej rundzie spotkań nie będą wymagane karty chipowe dla zawodników, których sposób wprowadzenia w źycie wzbudza sporo kontrowersji.

Wyciągnąć wnioski

Burzliwą dyskusję wywołał regulamin rozgrywek, a w szczególności punkt, mówiący o obligatoryjnych terminach rozgrywania dwóch ostatnich kolejek, który został złamany w sezonie 2005/06. – Popełniliśmy błąd, wyraźając zgodę na wcześniejsze rozegranie meczu w Ropczycach i otwarcie do tego się przyznajemy. Konsekwencje wobec osób, które podjęły taką decyzje zostały wyciągnięte. Będzie to dla nas wszystkich nauczka, aby tego typu rzeczy nie robić w przyszłości – zakończył Kazimierz Greń.

Żródło: Super Nowości