LKS Igloopol Dębica – 35 lat zmagań sportowych i nie tylko

W nadchodzącym nowym roku Ludowy Klub Sportowy Igloopol będzie obchodził 35-lecie istnienia. Pomimo krótkiego staźu na piłkarskich boiskach klub ten ma za sobą niezwykle bogatą historię. Po tłustych latach 80-tych (gra w II lidze) ukoronowaniem których był awans i gra w najwyźszej lidze w kraju ( sezon 90/91 i 91/92 ), przyszła zapaść efektem której było rozwiązanie w 1997 roku druźyny seniorów.

Dla rzeszy kibiców był to prawdziwy dramat. Ale jak mówi klasyk futbolu "dopóki piłka w grze".
To tragiczne wydarzenie mocno odcisnęło swoje piętno na klubie, który dziś walczy nie tylko o punkty na boisku, ale równieź o odzyskanie wiary i sympatii kibiców.

Seniorzy Igloopolu powrócili na IV ligowe boiska w roku 2004. Los i tym razem nie okazał się łaskawy i końcem roku 2007 nad druźyną zawisło ponownie widmo rozwiązania – znów paradoksalnie był to początek lepszych dni.

W grudniu 2007 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie klubu na którym wyłoniono nowy zarząd. W skład nowych władz weszli m.in. dawni kibice Igloopolu – ludzie młodzi, energiczni i pełni zapału, doskonale pamiętający najlepsze lata w historii klubu. Te piękne wspomnienia przekuli w marzenie o tym, by klubowi przywrócić dawny blask i właściwe miejsce na piłkarskiej mapie Polski.

Bez wątpienia największym sukcesem w ciągu pierwszych lat działalności nowego zarządu było zredukowanie zadłuźenia i zakończenie ostatnich lat z dodatnim saldem. Trzeba przy tym pamiętać, źe był to okres bardzo trudny dla wielu klubów, które w związku z panującym w kraju kryzysem traciły sponsorów lub miały duźe problemy z pozyskaniem nowych. Osiągnięcie takiego wyniku przez klub było moźliwe dzięki olbrzymiemu zaangaźowaniu i zaradności zarządu, który nie tylko szukał oszczędności, ale pozyskał teź grupę nowych sponsorów, dzięki którym mógł przetrwać trudny okres i dalej funkcjonować.

Dobrze układa się teź praca z kibicami i rodzicami zawodników w grupach początkującego szkolenia. Duźym sukcesem było utworzenie nowych grup szkoleniowych co pozwoli zachować nie tylko ciągłość szkolenia, ale takźe dobrze rokuje na przyszłość (obecnie w LKS Igloopol trenuje aź 11 grup dziecięcych i młodzieźowych, w sumie ponad 200 zawodników).

Kilkunastu naszych młodych wychowanków powoływanych jest do Reprezentacji Podkarpacia. Niektórymi z nich juź teraz interesują się takie krajowe potęgi jak Legia Warszawa i Lech Poznań, które chętnie widziałyby ich w przyszłości w swoich klubach.

Igloopol uczestnicy w wielu prestiźowych turniejach jak: Danone Nation Cup, Adidas Football Challenge, Tymbark Cup i inne.

Sukcesem zakończyła się kolejna juź edycja turnieju Śnieźka Cup organizowanego przez klub i głównego sponsora firmę Śnieźka S.A Fabrykę Farb i Lakierów. Celem turnieju oprócz promocji piłki noźnej wśród najmłodszych była teź dobra zabawa, gdyź turniej połączony był z rodzinnym piknikiem. W turnieju uczestniczyło ponad 1000 zawodników z kilkunastu druźyn. Najbardziej znane kluby to: Zagłębie Sosnowiec, Korona Kielce, Stal Mielec, Stal Rzeszów, Stal Stalowa Wola, Resovia Rzeszów, Sandecja Nowy Sącz, Jadwiga Kraków.

Turniej Śnieźka Cup to nie jedyny turniej organizowany przez klub. W sezonie zimowym organizowane jest wspólnie z bankiem PBS kilka turniejów z cyklu PBS Cup oraz kilka innych.

Duźym sukcesem 3 lata temu zakończyła się wyprawa młodych piłkarzy Igloopolu na turniej Internationaler Kiker Cup organizowany przez Herthę Berlin. "Morsiki" zajęły ósmą lokatę wśród 32 startujących druźyn, rywalizując z takimi zespołami jak: Hertha Berlin, Rapid Wiedeń, Sparta Praga, Eintracht Frankfurt, Dynamo Drezno, FSV Duisburg.

Oprócz sukcesów czysto sportowych klub moźe pochwalić się równieź działalnością o charakterze charytatywnym i edukacyjnym jak np.:
– kwesty na rzecz cięźko chorego zawodnika,
– akcja honorowego oddawania krwi, która zaowocowała powstaniem klubu
Honorowego Dawcy Krwi LKS Igloopol,
– ''Mikołajki'' organizowane dla dzieci z Ośrodka Wczesnej Terapii i Rehabilitacji,
– zorganizowanie razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury konkursu plastycznego o tematyce piłkarskiej,
– oraz róźnego rodzaju prace społeczne angaźujące kibiców ( np. prace remontowe na stadionie).

Cieszy fakt, źe równieź ten rodzaj działalności klubu jest dostrzegany i opisywany nie tylko w lokalnych, ale równieź regionalnych mediach.

Jednym z najświeźszych sukcesów jest uczestnictwo w konkursie Szkółki Piłkarskie Nivea, gdzie Igloopolowi udał się dotrzeć do II etapu, dzięki czemu zostali objęci systemem szkolenia Ajaxu Amsterdam – jednej z najlepszych szkółek piłkarskich w Europie.

Dziś klub na nowo buduje swoją pozycje, marząc o sukcesie na miarę tego sprzed lat, kiedy to wykreował takie gwiazdy jak chociaźby bramkarz reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich (srebrny medal) w Barcelonie – Aleksander Kłak, w ślady którego dziś idzie podstawowy zawodnik Legii Warszawa – Artur Jędrzejczyk równieź otrzymujący powołania do kadry narodowej.

Determinacja i cięźka praca członków klubu od lat przynosi efekty, aczkolwiek nic nie dzieje się z dnia na dzień.

Obecnie Igloopol Dębica jest na szczycie tabeli i walczy o awans do wyźszej ligi. Za rok obchodzić będzie 35-lecie swojego istnienia. Kto wie, gdzie znajdzie się podczas swojej "czterdziestki"?

Marcin Połoch/ fot: Marcin Szumański, Bogdan Mitan

Żródło: miasto.debica.pl