Limity u bukmacherów – czym są?

Głównym zabezpieczeniem, jakie stosują legalni bukmacherzy, aby chronić swoje zyski, jest marża (ogólny opis pojęcia można znaleźć np. na Wikipedii). Nie wchodząc w szczegóły, wielkość tego parametru oblicza się jako różnicę pomiędzy „rzeczywistym” kursem zdarzenia, a tym widniejącym na tablicy. To pojęcie płynne, uzależnione od kilku czynników: zainteresowania wydarzeniem, rodzaju zakładu itp. W większości przypadków wartość marży mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu procent. Marżą obciążony jest każdy kupon i każde zdarzenie (wyjątkiem może być sytuacja gdy jest ono akurat przedmiotem oferty promocyjnej). Ów zabieg pozwala legalnym bukmacherom zabezpieczać każdy zakład, co wpływa na ograniczenie strat firmy (gracz poprawnie wytypuje) oraz maksymalizowanie zysków (gracz błędnie wytypuje). Jest jeszcze jedno narzędzie, które pozwala bukmacherom na unikanie niekorzystnych dla siebie sytuacji – wszelkiego rodzaju limity. Warto zapoznać się z ofertą różnych legalnych firm bukmacherskich, aby wybrać tego bukmachera, który pod względem marży oraz stosowanych limitów będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Pamiętaj, że poszczególni bukmacherzy znacznie różnią się w tym zakresie.

 

W niniejszym tekście opiszemy, jakie limity może na gracza nałożyć legalny bukmacher oraz gdzie mogą one występować. Przestrzegamy przed grą w firmach bez licencji, gdyż grożą za to konsekwencje prawne.

 

Limity – jakie i gdzie?

 

Limit w postaci samoograniczenia gracza

Pierwszy raz z pojęciem limitów możemy się spotkać już w trakcie zakładania indywidualnego konta gracza u bukmachera. Naszym obowiązkiem będzie ustalenie, ile czasu będziemy mogli przeznaczać na grę oraz jaką kwotę pieniędzy będziemy mogli przeznaczać kupony w odniesieniu do jednej doby i miesiąca. Po przekroczeniu któregokolwiek z tych limitów (które sami dla siebie ustalimy) zostaniemy zablokowani i nie będziemy mogli wnosić zakładów. Odzyskamy dostęp do usług bukmachera, kiedy rozpocznie się nowy cykl (wraz z kolejnym dniem lub miesiącem). To zabezpieczenie jest jednym z rozwiązań, które mają chronić nas przed zgubnym wpływem zakładów – pamiętajmy, że hazard może uzależniać. Jest to więc samoograniczenie, ponieważ tego rodzaju limity gracz nakłada na siebie sam.

 

Limit na ofertę promocyjną

Cyklicznie lub w ramach ważnych wydarzeń sportowych lub społecznych legalni bukmacherzy premiują wybraną grupę zdarzeń. Wyższy kurs to możliwość większej wygranej? Nie koniecznie. Często taka akcja jest obwarowana specjalnym regulaminem, którego należy przestrzegać, aby móc otrzymać ekstra dodatek. Głównym zabiegiem, stosowanym w takiej sytuacji przez bukmacherów, jest wymóg gry z kuponami akumulowanymi. Innymi słowy, aby gracz mógł skorzystać z promocji, jego kupon musi zawierać np. przynajmniej dwa niezależne zdarzenia. Dla przykładu: wybraliśmy dwa premiowane zdarzenia. Aby móc otrzymać wyższą wygraną, należy dołożyć do kuponu jeszcze kolejne dwa niepremiowane, z minimalnym kursem każdego nie mniejszym niż 1.20. O ile trudniej osiągnąć wygraną w takiej sytuacji, wie chyba każdy gracz. Tak więc promocyjne oferty bukmacherów również mają często nałożone dodatkowe limity, co powoduje, że nie są one aż tak atrakcyjne jak mogłoby się pierwotnie wydawać. Oczywiście nie zawsze musi tak być, dlatego warto czytać regulamin konkretnej promocji.

 

Limit na zdarzenia z niższych lig

Legalni bukmacherzy doskonale zdają sobie sprawę, że wielu użytkowników szuka swoich szans w niszowej ofercie firmy. Mamy tu na myśli niskie ligi (trzecie i czwarte), gdzie kontrola nad kursem ze strony firmy bukmacherskiej może być dużo mniejsza. Niedoszacowane kursy (całe multum valuebetów) to szansa na to, by typer uzyskał przewagę. Jak się więc zabezpieczyć? Można np. wprowadzić podobny zabieg jak w przypadku oferty z podwyższonymi kursami. Jeżeli gracz będzie obstawiać zdarzenie z mało profesjonalnego turnieju/odległej ligi/ze słabo znanymi zawodnikami, musi to zrobić na kuponie akumulowanym. Równocześnie bukmacher może określić limit stawkowy na takie zakłady. W tym przypadku zabezpiecza się podwójnie. Jest jeszcze jeden powód, bardziej prozaiczny – jeżeli gracz należy np. do zespołu piłkarskiego, którego rozgrywki są na tablicach firmy bukmacherskiej i gra amatorsko, może typować w obrębie tych spotkań. W tej sytuacji może dojść do oszustw i zabezpieczenie ze strony bukmachera jest jak najbardziej uzasadnione.

 

Limit na wysokość stawki

Limity na wysokość stawki wnoszonych zakładów oraz na ilość zdarzeń służą przede wszystkim kontroli nad wysokością ewentualnych wygranych graczy. Bukmacher nie może sobie pozwolić, żeby zbyt wielu typerów osiągało duże i regularne zyski – w końcu, jak każda firma, jest nastawiony na własne korzyści. Dlatego nie zdziw się, jeśli któregoś razu będziesz chciał obstawić wybrany mecz za stawkę 20 tys. zł, a okaże się że możesz wnieść zakład maksymalnie za 200 zł.

 

Opisane powyżej limity oczywiście nie muszą być stosowane w każdej firmie bukmacherskiej, ale należy zdawać sobie sprawę, że mogą wystąpić. Limity w bukmacherce to norma – służą one zabezpieczaniu interesu firmy bukmacherskiej oraz zapobieganiu możliwym oszustwom.

 

Na koniec przypominamy: w zakładach bukmacherskich mogą uczestniczyć tylko pełnoletnie osoby.