Z USA PO RAZ PIĘTNASTY

POLSKA – USA 1 marca 20:00

transmisja – TVP 2

Sędzia: Thorsten Kinhofer (Niemcy). Asystenci: Mark Seemann i Rainer Wertmann (Niemcy).

Sędzia techniczny: Jochen Dress (Niemcy).

Podstawowa 11: Jerzy Dudek – Marcin Baszczyński, Jacek Bąk (kapitan), Mariusz Jop, Michał Źewłakow – Euzebiusz Smolarek, Arkadiusz Radomski, Mirosław Szymkowiak, Jacek Krzynówek – Grzegorz Rasiak, Tomasz Frankowski.

Rezerwowi: Artur Boruc (bramkarz), Tomasz Kłos, Mariusz Lewandowski, Tomasz Rząsa, Sebastian Mila, Piotr Giza, Radosław Sobolewski, Kamil Kosowski, Andrzej Niedzielan.

28 lat trzeba było czekać na pierwszy powojenny mecz Polski z USA. Najwięcej spotkań z reprezentacją (aź 6) tego kraju rozegraliśmy za kadencji Kazimierza Górskiego. Nie ma w tym przypadku. Amerykanie byli wówczas "chłopcami do bicia". Za to wyjazd za Wielką Wodę był atrakcyjny pod względem… turystycznym.
I stanowił nagrodę dla "Orłów Górskiego" za udane występy w eliminacjach oraz finałach MŚ. Póżniej Amerykanie coraz lepiej grali w "soccera", a my coraz… gorzej. Stąd takie "wpadki", jak ta w pażdzierniku 1990 roku, na stadionie Wojska Polskiego. Ostatnie zwycięstwo nad USA odnieśliśmy podczas MŚ2002. Na stadionie w koreańskim Daejeon druźyna prowadzona przez Jerzego Engela wygrała 3:1, ale to zespół Bruce Areny doszedł aź do ćwierćfinału WORLD CUP 2002. Dla nas efektowne zwycięstwo było tylko na "otarcie łez".

14 meczów: 7 zwycięstw Polski – 2 remisy – 5 poraźek, bramki: 34 – 16.