Oficjalna strona Igloopolu Dębica

Powstanie KPR Igloopol

Powstanie Ludowego Klubu Sportowego Igloopol ściśle związane jest z powstaniem Kombinatu Przemysłowo–Rolnego Igloopol.
Kombinat powstał w 1978 roku na bazie istniejącego już od 1951 roku Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego.
W skład nowo powstałego Kombinatu wchodziło kilkanaście jednostek,  m.in. chłodnie w Dębicy, Dwikozach, Krakowie, Tarnowie i Rzeszowie, oraz Zakład Metalowy w Dębicy, Zakład Budowlany w Dębicy, a także gospodarstwa rolne w Straszęcinie, Żyrakowie, Sieniawie, Wysokiej Głogowskiej, Borzęcinie, Niepołomicach i Smolniku.
   Kombinat zajmował się produkcją mrożonek kulinarnych, mrożonek owocowo – warzywnych, lodów, mrożonych wyrobów mięsno – ziemniaczanych, ale także produkcją automatycznych drzwi chłodniczych, tuneli fluidyzacyjnych oraz montażem samochodów i przyczep chłodniczych.  
Ponadto prowadził działalność usługową w postaci składowania i zamrażania towarów spożywczych w chłodniach składowych, a Zakład Budowlany realizował inwestycje oraz prace remontowo-budowlane na potrzeby kombinatu.
   Na przełomie lat 1988/89 KPR Igloopol prowadził działalność gospodarczą na terenie 18 ówczesnych województw w:
200 gospodarstwach rolnych i fermach, posiadających 85 tys. ha gruntu, 130 tys. sztuk trzody chlewnej, 37 tys. sztuk owiec, 30 tys. sztuk bydła,
20 zakładach przetwórstwa,
20 chłodniach składowych,
11 zakładach produkcji metalowej,
12 zakładach budowlanych i produkcji materiałów budowlanych,
2 zakładach transportu,
310 placówkach handlowych,
5 pracowniach projektowych,
6 ośrodkach sportu i wypoczynku,
ośrodkach kultury z 36 obiektami zabytkowymi.
zatrudniając ok. 52 tys. pracowników.                                                                                                                      
 
 
Pomnik Igloopolu na osiedlu Słoneczne w Dębicy
                                                                   
   Kombinat już jako Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego zajmował przodującą lokatę w kraju w branży chłodniczej. Był zakładem nowoczesnym, dynamicznym, zatrudniającym kompetentną, wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pracowników, którą werbował oferując znacznie wyższe pobory niż oferowała konkurencja.
Za gospodarność i dobre wyniki ekonomiczne Przedsiębiorstwo uzyskało szereg nagród i wyróżnień, które zostały uwieńczone przyznaniem w roku 1975 Orderu Sztandaru Pracy I Klasy.
   Na czele tego potężnego kombinatu stał jego twórca, wielki pasjonat sportu Edward Brzostowski. ( wiceminister rolnictwa i gospodarki żywnościowej w roku 1983, oraz prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w 1986 roku ).
To on z chłodni zatrudniającej 60 pracowników stworzył jeden z największych w kraju zakładów zajmujących się produkcją żywności, która w w roku 1983 zatrudniała 6.5 tys. ludzi, a w roku 1988 już ok. 52 tys. osób.
   W latach 80-tych Brzostowski lansował teorię reklamowania firmy poprzez sponsorowanie sportu. W tamtym czasie każda większa spółka posiadała swoją drużynę piłkarską lub inną. Był to pomysł niezwykle nowatorski jak na tamte czasy.
Nie powinno więc dziwić, że jednym z podstawowych celów kombinatu stała się działalność sportowa i rekreacyjna.
W 1978 roku z inicjatywy Edwarda Brzostowskiego powstało Towarzystwo Sportowe Igloopol, które w związku z przejściem Kombinatu w 1982 roku do resortu rolnictwa zmieniło przynależność do LZS i klub przybrał nową nazwę – Ludowy Klub Sportowy Igloopol. 
Poza własna działalnością sportową Kombinat sprawował bezpośrednią opiekę nad klubami mającymi siedziby na terenach makroregionu w poszczególnych zakładach rolnych. Opieka ta obejmowała zarówno pomoc finansową jak i szkoleniową, opiekę nad obiektami sportowymi i zapewnieniu potrzebnego sprzętu. To tutaj klub szukał kandydatów do gry w I drużynie. Ponadto klub współpracował z MKS Dębica, skąd wielu zawodników zasiliło kadrę Igloopolu. Nie zapominano również o najmłodszych adeptach futbolu. Szkółki dla trampkarzy prowadzone były w Dębicy w Szkołach Podstawowych nr 5 i nr 4 oraz w Pustyni, Nagawczynie, Zawadzie, Straszęcinie i Żyrakowie.
   W stosunkowo krótkim czasie powstał w Dębicy nowoczesny kompleks sportowy, który w założeniu miał stać się Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich. Niestety tak się nie stało na skutek zmiany ustroju gospodarczego w kraju, czego KPR Igloopol jak również wiele firm w tamtym okresie nie wytrzymał i wielka baza sportowa podobnie jak sam kombinat zamiast nadal się rozwijać powoli zaczął chylić się ku upadkowi.
 
 
Budowa nowego stadionu.
 
Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki Igloopolowi i Edwardowi Brzostowskiemu w Dębicy powstał najpierw stadion ( w miejscu wysypiska śmieci ) na ok. 5 tys. widzów, a następnie w roku 1990 nowy, częściowo zadaszony mogący docelowo pomieścić ok.30 tys. osób. Niestety projekt nie został całkowicie ukończony. W związku z coraz trudniejszą sytuacją finansową firmy nie powstała trybuna główna oraz oświetlenie stadionu. Obok nowego stadionu typowo piłkarskiego powstał stadion lekkoatletyczny, zespół krytych basenów, kryte lodowisko i korty tenisowe. Poza pięknymi stadionami Igloopol wybudował Dom Sportu i Rehabilitacji – obiekt w którym znajduje się hala sportowa, mniejsze sale treningowe, gabinety lekarskie, rehabilitacji i odnowy biologicznej. 
 
 
Nasz piękny nowy stadion.
 
Wyżej wspomniane obiekty stanęły na nowym osiedlu ''Słoneczne'', które wraz ze szkołą podstawową i przedszkolem także było dziełem Igloopolu.
 
 
Dom Sportu - kompleks sportowy w Dębicy
( hala, sale gimnastyczne, baseny, kryte lodowisko, odnowa biologiczna )
 
 
   Bazę LKS Igloopol uzupełniał ośrodek sportowo-wypoczynkowy położony w oddalonym o kilka kilometrów Straszęcinie, mającym połączenie z Dębicą dzięki nowoczesnej linii trolejbusowej ( rok 1988 ).
 
 
Trolejbus w drodze ze Straszęcina do Dębicy.
 
Ośrodek dysponował dwoma hotelami, restauracją, salą gimnastyczną, krytym basenem, małym stadionem z trybunami, dwoma boiskami treningowymi i kortami tenisowymi. Usytuowany był nad małym zalewem, dzięki czemu był wspaniałym miejscem przygotowań i odpoczynku nie tylko dla sportowców ale też dla pracowników Igloopolu. 
W tej wspaniałej bazie na swoich zgrupowaniach przebywała zarówno reprezentacja Polski, ale także kluby ligowe m.in. Legia Warszawa.
 
 
Hotel Igloopol. Dzisiaj hotel Gold.
 
   Przez kilka lat zarówno sam Kombinat jak i powstały przy nim klub sportowy były wielka chlubą mieszkańców miasta.
W bardzo krótkim czasie Dębica dorobiła się pierwszoligowej drużyny piłkarskiej i bokserskiej.
Dzięki wspaniałej bazie sportowo-rekreacyjnej LKS Igloopol miał szansę wychowywać wielu mistrzów i reprezentantów kraju, ale także propagować wśród mieszkańców zdrowy aktywny tryb życia.
 
 
Ostatnio zmodyfikowano: 10 lat temu

POPRZEDNI

Igloopol Dębica
Igloopol Dębica
-
Wisłok Wiśniowa
Wisłok Wiśniowa
Wynik: 1 - 1
Stań murem za naszymi

KALENDARZ

REKLAMA

Miasto Dębica MOSiR Dębica MATSPORT Śnieżka G-Krusz Spedfarb Enigma Dębica AS Domy Pasywne CMB Dębica Vetcore MS Reklama i Nadruki Centrum Rozliczeniowo-Podatkowe SMS IGLOOPOL TuwimaToMy FC Chicago
RzeSport         
© 2024 www.igloopol.info 2003/2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. \  Polityka prywatności \  Mapa portalu.
IT-Luk \ Bicluc.net